Her Beyaz Çay Denilen Beyaz Çay Mıdır?

Beyaz çayın sağlık etkileri sayesinde popüler hale geldiği şu günlerde birçok çayın da bu isim altında satıldığını tabiri caizse maskelendirildiğini görüyoruz. Bu nedenle değerli okuyucularımızı bilgilendirmek istedik.

Beyaz çayın üretiminde hava koşulları ve iklim son derece önem arz eder. Piyasada – sözde – beyaz çay diye satılan bir çok çay aslında yeşil veya koyu çay olarak fırınlanmış çaylardır. Ayrıca Türk çay üreticilerinin beyaz çay üretimi için attığı adımların çok da doğru sonuçlar doğurmayacağını ve ortaya çıkacak ürünün beyaz çay adı altında farklı bir yeşil çay olacağını maalesef üzülerek bildirmek isteriz.

Son olarak; pişirme veya fırınlama dediğimiz oksidasyon beyaz çayın içindeki antioksidanları deaktif etmektedir ki beyaz çayın en önemli özelliği içeriğindeki antioksidan oranının fazla oluşudur. Bu sebeble çok işlemden geçirilen çayların vereceği fayda minimum seviyede olacaktır.

NOT: camellia sinensis, Çin ve Fujian hakkında bilgi edinmek isterseniz bir önceki yazımız olan Beyaz Çay Nedir Ne değildir? başlıklı paylaşımımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.